Rodzaje zbiorników LPG
Kiedyś dominującym rodzajem zbiorników LPG stosowanych w samochodach były butle walcowe, których montaż w bagażniku często ograniczał jego pojemność. Są one nadal wykorzystywane w różnorodnych zastosowaniach, kiedy z pewnych względów nie można wykorzystać zbiornika toroidalnego.
Jednak obecnie znacznie częściej od walcowych stosowane sa toroidalne zbiorniki LPG. Są to zbiorniki w kształcie torusa, które są montowane w samochodach w miescu przeznaczonym na koło zapasowe. Dzięki temu, że wnęki przeznaczone na koła zapasowe znajdują się pod płaszczyzną podłogi bagażników, zastosowanie zbiorników toroidalnych nie ogranicza w najmniejszym stopniu przestrzeni bagażowej pojazdu.
Rodzaje biorników LPG ze wzgledu ma miejsce montażu
Samochodowe zbiorniki LPG są najczęściej montowane w przestrzeni bagażowej. Są to wspomniane zbiorniki walcowe lub toroidalne wewnętrzne montowane w miejscach przeznaczonych na koła zapasowe.
Zbiorniki toroidalne występują także w wersjach zewnętrznych dostosowanych do montażu w przestrzeni podwozia (pod samochodem). W miescu koła zapasowego albo po prostu pod autem, jeśli pojazd nie ma wnęki koła zapasowego ani miejsca na koło pod samochodem. Taki montaż jest możliwy tylko wtedy gdy w przestrzeni podwozia znajduje się odpowiednia ilość miejsca niebędna do montażu zewnętrzego toroidalnego zbiornika LPG.
Ochrona zbiorników LPG montowanych pod samochodem
Toroidalne zbiorniki zewnętrzne montowane pod samochodem są narażone na nieustający wpływ czynników atmosferyczmych. Z tego względu stosuje się odpowiednie ich zabezpieczenia.
Najczęściej stosowane są specjalne osłony na zbiorniki mocowane pod samochodem. Spotyka się także dostosowane do warunków zewnętrznych specjalne powłoki lakiernicze zbiorników LPG. Takie rozwiązania są spotykane w samochodach z instalacjami gazowymi, montowanymi na liniach produkcyjnych (w warunkach fabycznych).
Pojemności zbiorników LPG
W zależności od zastosowania i możliwości zabudowy w samochodach wykorzystuje się różne pojemności samochodowych zbiorników gazowych.
Pojemności najczęściej stosowanych w samochodach zbiorników gazowych kształtują się granicach od 25 do 125 l pojemności geometrycznej (wynikającej z wymiarów). Stopień napełnienia zbiorników LPG wynosi 80%, zatem użytkowa pojemność jest zawsze o 20% niższa niż pojemność geometryczna.